на Через регулярні проміжки часу нігерійська розробниця контенту в соціальних мережах Ліззі Букмен, відома як Джарвіс, одягає різноманітні костюми та проводить прямі трансляції в TikTok, викликаючи захоплення у сотень своїх шанувальників.

Використовуючи добре встановлену мову штучного інтелекту, Tik Tok зірка, студентка університету Амброза Аллі, Екпома, штат Едо, у своїх прямих ефірах грає роль робота.

Цей персонаж допоміг їй отримати сотні переглядів і підписників по всьому світу. Багато з них обсипають її Tik Tok монет під час кожної трансляції, які перетворюються на реальні гроші. Як повідомляється, її найуспішніший прямий ефір приніс їй близько 4000 доларів.

Протягом кількох десятиліть інтелектуальне використання машин і програмного забезпечення на відміну від інтелекту людей і тварин – штучного інтелекту – стало важливою технологією, що охоплює багато секторів.

Деякі з високопрофільних програм AI, які використовуються, включають розширені веб-пошукові системи, системи рекомендацій (використовуються YouTube, Amazon і Netflix), розуміння людської мови (наприклад, Google Assistant і Alexa), безпілотні автомобілі (наприклад, Waymo), генеративний ШІ та творчі інструменти.

Останнім часом галас навколо генеративного штучного інтелекту – типу технології штучного інтелекту, яка може створювати різні типи контенту, включаючи текст, зображення, аудіо та синтетичний контент. Серед чудових особливостей генеративного штучного інтелекту – простота нових інтерфейсів користувача для створення високоякісного тексту, графіки та відео за лічені секунди.

Інформаційний сайт ШІ Tech Target заявляє: «Генеративний ШІ був представлений у 1960-х роках у чат-ботах. Але лише в 2014 році, з появою генеративних змагальних мереж, або GAN – типу алгоритму машинного навчання – генеративний ШІ міг створювати переконливо автентичні зображення, відео та аудіо реальних людей.

«Generate AI використовується в багатьох галузях, включаючи мистецтво, письменництво, написання сценаріїв, розробку програмного забезпечення, дизайн продуктів, охорону здоров’я, фінанси, ігри, маркетинг і моду. Інвестиції в генеративний ШІ різко зросли на початку 2020-х років, коли великі компанії, такі як Microsoft, Google і Baidu, а також численні менші фірми розробляють генеративні моделі ШІ».

Деякі з цілей технології ШІ включають міркування, вирішення проблем, представлення знань, планування, прийняття рішень, соціальний інтелект, машинне навчання та обробку мови.

Крім творців контенту в соціальних мережах, освітяни, архітектори, медичні працівники, підприємці, художники, інженери, фермери, виробники та працівники служби безпеки також використовують інструменти ШІ.

Розмовляючи з Недільний ПУНШ Про те, як Generative AI зробив революцію у візуалізації архітектури, головний партнер OddSpace Consult пан Айомід Джордж пояснив, як штучний інтелект надав архітекторам правильні інструменти для створення кращого вмісту.

Джордж заявив: «Архітектура, інженерна та будівельна індустрії не залишилися осторонь цієї нової революції ШІ. Від проектування до будівництва існує декілька програм ШІ, які спрощують процес проектування та будівництва. Одне з найпоширеніших програм штучного інтелекту, яке використовується для візуалізації архітектури, — midjourney.

«Midjourney — це генератор штучного інтелекту з тексту в зображення, який допомагає нам, як архітекторам, швидко створювати концепції для зацікавлених сторін щодо дизайнерського проекту. До появи штучного інтелекту нам потрібні були дні або навіть тижні, перш ніж створювати тривимірні візуалізації, які тепер створюють ці програми ШІ за лічені хвилини.

«У світлі цього архітектори тепер повинні навчитися таким речам, як оперативне проектування та бути більш вправними у використанні цих технологій, щоб бути в змозі не відставати.

«Існують інші рішення штучного інтелекту в індустрії AEC, такі як slate.ai, який використовує штучний інтелект для покращення ланцюжка створення вартості рішень у будівельному виробництві та багато інших. Впровадження цієї інновації в індустрії AEC все ще відбувається повільно, але як тільки ми зможемо повністю використати її потенціал, результати будуть астрономічними».

Недостатньо використовується в Нігерії

Глобальна платформа даних Statista вказує на те, що очікується, що ринок генеративного штучного інтелекту досягне розміру ринку в 162,40 млн доларів США в 2023 році, демонструючи річний темп зростання 26,39 відсотка. За даними онлайн-платформи, до 2030 року обсяг ринку має досягти 836,70 млн доларів.

У квітні 2023 року багатонаціональна мережа професійних послуг KPMG International Limited у звіті під назвою «Генеративні моделі ШІ – Ризики та потенційні винагороди в бізнесі» підкреслила потенційні переваги моделей ШІ, зокрема швидкість і ефективність.

У звіті зазначено: «Ми віримо, що генеративні моделі штучного інтелекту мають потенціал для трансформації бізнесу шляхом автоматизації та виконання певних завдань із безпрецедентною швидкістю та ефективністю. Це особливо вірно, коли людський досвід і винахідливість поєднуються з глибоким розумінням того, як використовувати ці програми та ефективно використовувати їхні можливості.

«Однак потрібен час і людський досвід, щоб повністю розкрити їхній потенціал відповідальним, надійним і безпечним способом. Якщо ви плануєте використовувати генеративні програми штучного інтелекту, важливо встановити набір внутрішніх процесів і засобів контролю, яким повинні слідувати всі у вашій організації».

Проте технічна дослідницька платформа ElectronicsHub у звіті від грудня 2023 року під назвою «Mapped: Interest in Generative AI by Country» вказує, що Нігерія має нижчий пошуковий інтерес до generative AI порівняно з такими країнами, як Маврикій, Південна Африка, Намібія, та інші країни.

Грунтуючись на глобальних щомісячних обсягах пошуку, звіт показав, що в Нігерії зі 100 000 опитаних осіб лише 77 осіб виявили інтерес до генеративного ШІ. Порівняно з іншими африканськими країнами Маврикій лідирує з 1156 пошуковими запитами, за ним йдуть Південна Африка з 438, Намібія з 320, Ботсвана з 310 і Кенія з 221.

У звіті також зазначено, що найбільший обсяг пошуку генеративних інструментів ШІ був на Філіппінах, за ними йдуть Сінгапур і Канада.

Дані Нігерійської комісії з комунікацій також показали, що, незважаючи на 220 мільйонів користувачів мобільного зв’язку в Нігерії, більшість людей, які живуть у цій країні, не виявляють або взагалі не цікавляться інструментами Gen AI.

І навпаки, американська технологічна фірма Gartner підрахувала, що до 2025 року 70 відсотків підприємств визначать стале та етичне використання ШІ серед своїх головних проблем.

«До 2025 року 35 відсотків великих організацій матимуть керівника ШІ, який підпорядковується генеральному директору або головному операційному директору. До 2025 року 30 відсотків вихідних маркетингових повідомлень від великих організацій будуть створюватися синтетично. Це менше ніж на два відсотки у 2022 році. До 2026 року, незважаючи на всі досягнення ШІ, вплив на глобальні робочі місця буде нейтральним – не буде чистого зменшення чи збільшення», – йдеться на веб-сайті.

Негативне занепокоєння щодо ШІ

Незважаючи на можливості, доступні для розробників контенту, які бажають застосувати штучний інтелект, деякі експерти висловлюють занепокоєння з приводу проблеми довіри та сприйняття реальності, викликаної розвитком технологій.

Зацікавлені сторони зазначили, що зловживання штучним інтелектом може призвести до зростання хвилі цифрових підроблених зображень або відео (deepfakes) і шкідливих атак кібербезпеки на бізнес, включаючи мерзенні запити, які реалістично імітують начальника співробітника.

Бізнесмен-мільярдер і філантроп Білл Гейтс у своєму блозі GatesNotes у березні також висловив стурбованість тим, що ШІ може захопити світ.

«Уряди та філантропія повинні відігравати важливу роль у забезпеченні того, щоб несправедливість зменшувалася, а не сприяла їй. Це пріоритет для моєї власної роботи, пов’язаної з ШІ», — написав він.

Ґейтс додав, що штучний інтелект, ймовірно, буде «настільки руйнівним, що неминуче буде викликати у людей занепокоєння», оскільки він «порушує складні питання про робочу силу, правову систему, конфіденційність, упередженість тощо».

Однак він пояснив, що позитивний потенціал ШІ підвищить ефективність працівників і сприятиме медичним інноваціям.

Гейтс додав: «Докази показують, що базові математичні навички налаштовують студентів на успіх, незалежно від того, яку кар’єру вони обрали. Але успішність у математиці падає по всій країні, особливо для чорношкірих, латиноамериканців і малозабезпечених студентів. AI може допомогти змінити цю тенденцію. AI покращить вашу роботу, допомагаючи писати електронні листи та керувати папкою вхідних повідомлень.

«ШІ навіть дадуть пацієнтам можливість виконати основне сортування, отримати поради щодо вирішення проблем зі здоров’ям і вирішити, чи потрібно їм звертатися за лікуванням».

У звіті за 2023 рік, опублікованому Гарвардською школою Кеннеді, зазначається: «Завдяки простоті доступу та використання генеративний штучний інтелект може створювати неправдиву/дезінформацію в масштабі майже без витрат для окремих осіб та організованих учасників.

«Збільшення кількості дезінформації дозволяє недоброзичливцям «заповнювати зону» невірною або оманливою інформацією, таким чином заглушаючи фактичний зміст і/або сіючи плутанину.

«Завдяки своїм технічним можливостям і простоті використання генеративний ШІ можна використовувати для створення якіснішої дезінформації. Генеративний штучний інтелект може створювати корисний контент (наприклад, чат-боти створюють код). Однак вони також можуть генерувати правдоподібну інформацію, яка є абсолютно неточною. Ненавмисно користувачі можуть створювати дезінформацію, яка потенційно може поширюватися».

Зі свого боку, педагог із домашньої школи та онлайн-репетитор із Лагосу Глорі Івгаруе в інтерв’ю нашому кореспонденту пояснила, що штучний інтелект не обов’язково змінюватиме реальність у негативний спосіб, якщо його не зловживатимуть творці контенту соціальних мереж.

Вона пояснила: «Соціальні медіа та технології в будь-якій якості створені, щоб полегшити життя. Те, яким було наше життя 20 чи 30 років тому, не можна порівняти з тим, що ми маємо зараз із розвитком технологій. Тепер, коли у нас є штучний інтелект, я кажу людям, що це найкраще, якщо ми знаємо, як правильно його використовувати, хоча я вважаю, що африканці схильні зловживати цілями технологій і відверто відволікатися або застрягати на них.

«Нещодавно я почав використовувати ChatGPT, і він мені сподобався. Це як розширений словник або калькулятор, і я можу використовувати його для професійного написання, але це не означає, що я повинен базувати свої дослідження або покладатися виключно на нього. Це лише етап; ми не знаємо, який рівень технологій буде наступним.

«Є люди, які використовують ШІ, щоб покращити своє життя, заробляючи гроші. Він тут не для того, щоб змінити реальність, а для того, щоб покращити та зробити життя кращим. Наприклад, використовуючи вдосконалений AI для створення фотографій, вам не потрібно йти у фотостудію та покладатися на хороший реквізит, щоб отримати якісні фотографії. За допомогою свого телефону ви можете створювати всі ці речі за допомогою ШІ, і він продовжує розвиватися. Однак ми повинні остерігатися зловживань».

Пояснюючи плюси та мінуси розвитку штучного інтелекту, експерт із штучного інтелекту та технічний радник д-р Джозеф Оче в інтерв’ю виданню Недільний ПУНШзаявив: «Прогрес штучного інтелекту справді створює можливості для отримання доходу для творців контенту в різних сферах.

«В освіті він забезпечує персоналізований досвід навчання, а в архітектурі та графічному дизайні ШІ спрощує завдання, підвищуючи ефективність.

«Generative AI змінює контент соціальних мереж, автоматизуючи створення різноманітних та цікавих матеріалів. Від генерації тексту до синтезу зображень, він дає змогу користувачам і платформам ефективно створювати вміст, сприяючи творчості та оптимізуючи процеси створення вмісту.

«Автоматизація контенту може підвищити продуктивність для творців, що потенційно призведе до доходу за рахунок більшого випуску контенту та залучення. Однак етичні міркування щодо дезінформації та дипфейків підкреслюють необхідність відповідального розгортання та нагляду в цьому ландшафті, що розвивається.

«Переваги в сфері соціальних медіа Нігерії включають збільшення різноманітності контенту, підвищення ефективності та потенційне розширення охоплення. Однак є й недоліки, які слід враховувати, наприклад ризик поширення дезінформації через контент, створений штучним інтелектом, і потенційне переміщення з роботи. Інституції можуть зробити свій внесок, сприяючи освіті та обізнаності щодо ШІ, щоб допомогти творцям відповідально використовувати ці інструменти.

«Крім того, існує потреба в нормативно-правовій базі для вирішення етичних проблем і пом’якшення ризиків, пов’язаних із контентом, створеним ШІ, забезпечуючи баланс між інноваціями та підзвітністю».

Fuente